Wybuch wulkanu widziany z kosmosu

0 komentarze
 
12.06.2009.


-->

12.06.2009.

Astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się wykonać niezwykłe zdjęcie wybuchającego wulkanu. Eksplozja uwieczniona na fotografii to erupcja góry Sarychev w Rosji. Fotografia przedstawia wczesną fazę wybuchu, kiedy ogromne ilości popiołu i pary wodnej zostały wyrzucone przez wulkan, a w atmosferze powstała potężna fala uderzeniowa.

14.06.2009.  13:05

14.06.2009. 13:05

Kolejne zdjęcie przedstawia stopniowe uspokajanie sytuacji - opadanie wyrzuconego wcześniej pyłu i ponowne zakrywanie chmurami obszaru, odkrytego wcześniej przez uderzeniową falę.

Wulkan Sarychev znajduje się na wyspie Matua i jest jednym z najaktywniejszych wulkanów położonych na Wyspach Kurylskich.

Fotografie wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są niezwykle istotne dla naukowców, którzy chcieliby jak najdokładniej poznać wczesną fazę wybuchu. W przypadku wulkanu Sarychev interesujący okazał się skład i sposób formowania "grzyba" złożonego z popiołów oraz pary wodnej, a także powstała po wybuchu fala uderzeniowa.

Zaraz po eksplozji linie lotnicze zredukowały do minimum loty nad zagrożonym obszarem z obawy o bezpieczeństwo samolotów i pasażerów.

Wulkan Saryczewa (ros. вулкан Сарычева) – stratowulkan o wysokości 1496 m n.p.m. zajmujący większą część rosyjskiej wyspy matua w archipelagu Kuryli
Wulkan został nazwany na cześć admirała Gawriła Saryczewa, badacza północnego Pacyfiku.
W XX w. potężny wybuch wulkanu miał miejsce w listopadzie 1946 r. Z uwagi na to, że erupcja narastała stopniowo, udało się w porę ewakuować wszystkich mieszkańców wyspy. Popioły wyrzucone z krateru opadły ze śniegiem w odległościach do 1000 km od wyspy Matua .
Po raz ostatni wulkan wybuchł 12 czerwca 2009 roku , co spowodowało zakłócenia w komunikacji w korytarzach powietrznych pomiędzy wschodnią Azją i zachodnią Ameryką północną.

Rodzaje wulkanów

Erupcja Stromboli w 1980 na wysokość 100 m. Kreskowane trajektorie powstały wskutek wyrzucania obracającej się nierównomiernie rozgrzanej materii.
Aktywność wulkaniczna zmienia się wraz z czasem. Obserwowana aktywność wulkanów umożliwiła wprowadzenie ich podziału na wulkany:

Leave a Reply

 
 
 
Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe Katalog TigoTago.pl