Największe pająki świata

0 komentarze
 

Ptasznik goliat


-->
Ptasznik goliatptasznik gigant (Theraphosa blondi) - uważa się, że jest to największy dotąd odkryty ptasznik (a zarazem największy pająk- razem z drugim przedstawicielem swojego rodzaju - Theraphosa apophysis).

Opis

Dorasta nawet do 30 cm. Jego waga dochodzi do 250 gramów. Występuje w kolorach od brązu do czerni. Jad nie jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka. Należy jednak wziąć pod uwagę nieprzyjemne w skutkach ukąszenie kłami jadowymi dorastającymi do 2,5 cm. Po ukąszeniu najczęściej pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, gorączka oraz skurcze mięśni (czasem występujące na długo po ukąszeniu). Dość często przejawia agresję. Ze względu na swoje rozmiary i wagę podrośnięte i dorosłe osobniki mają kłopoty ze wspinaniem się po pionowych powierzchniach.

Wiek tych pająków jest bardzo zróżnicowany - samice żyją nawet kilkanaście lat, natomiast samce około roku/dwóch lat od ostatniej wylinki (w sumie około 2-4 lat). Zamieszkuje BrazylięGujanę FrancuskąGujanęSurinam i Wenezuelę.

największy pająk tkacz


Tego największego z tkających sieci pająka odkryli dwaj naukowcy Słoweniec Matjaz Kuntner i Amerykanin Jonathan Coddington. Pająkowi nadali łacińską nazwę Nephila komaci. Ich sieci mają około metra średnicy, może w nie wpaść więc bardzo duża zdobycz.

Zdumiewające jak niesprawiedliwie natura potraktowała samice i samców tego gatunków. Samice osiągają rozmiary wręcz gigantyczne jak na pająki. Samce zaś są od nich pięć razy mniejsze.
Najciekawsze jest jednak, że pająki nie zostały znalezione w dżungli, lecz w... w niewoli. Samicę znaleziono w RPA w zbiorze pająków Instytutu Badań nad Roślinami, a samca w wiedeńskim Muzeum Historii Naturalnej. Teraz dwaj badacze postawili sobie zadanie odnalezienia na Madagaskarze, skąd pochodzą egzemplarze "muzealne", żyjących na swobodzie pająków.

najgroźniejszy pająk świata


Wałęsak brazylisjki

Brazylia, choć piękna, jest bardzo niebezpieczna. Jej niechlubną wizytówką pozostaje wałęsak brazylijski, który w 2007 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej jadowity pająk świata.
To właśnie wałęsaki są uważane za przyczynę najczęstszych śmierci ludzi ugryzionych przez pająki. Jego ukąszenie jest bardzo bolesne, a wstrzyknięta neurotoksyna powoduje zaburzenia rytmu serca, obrzęk płuc, wymioty i często śmierć. Co ciekawe, lekarze na ostrym dyżurze najczęściej rozpoznają mężczyzn – ofiary ukąszenia po... silnym, wielogodzinnym i bolesnym wzwodzie. Naukowcy odkryli, że o erekcji decyduje białko o nazwie Tx2-6, które zwiększa ciśnienie krwi oraz ilość tlenku azotu w penisie.
W Polsce o wałęsaku brazylijskim zrobiło się głośno kilka miesięcy temu. Jadowity gość trafił do sklepu w Lipnie (woj. wielkopolskie) prawdopodobnie z transportem bananów. Po tym, gdy jedna z ekspednientek zauważyła wielkiego pająka, sklep został zamknięty. Po kilku dniach odnaleziono martwego już wałęsaka. Pajęczak trafił do zoo, gdzie posłuży celom dydaktycznym.

Niebezpieczne tarantule coraz bliżej polski

Niebezpieczne tarantule coraz bliżej Polski!

Na południu Białorusi osiedliły się jadowite tarantule - poinformował pracownik naukowy ośrodka ds. biosfer Państwowej Akademii Nauk Białorusi Michaił Maksimienkau, cytowany przez agencję BiełTA.
Pierwsze południoworosyjskie tarantule zauważono na Białorusi w 2008 r. Pająki te zaczęły szybko się rozmnażać w obszarach zalewowych Prypeci, Dniepru i Soży.
Południoworosyjska tarantula ma tułów o długości sięgającej 3,5 cm. Za dnia chowa się w norkach, zaś nocą wychodzi na polowanie. Żyje na mokrych łąkach w pobliżu wody i żywi się owadami. 

Jak podkreśla agencja BiełTA, pająki te najczęściej gryzą ludzi, którzy przez nieostrożność na nie nastąpią. Zdaniem specjalistów, większość ukąszeń nie powinna stanowić dużego zagrożenia dla człowieka, ale bez wątpienia - mogą być bolesne. 

Wraz z ociepleniem klimatu na południu Białorusi pojawiły się także inne owady lubiące wysokie temperatury, w tym modliszka. "W zeszłym roku podczas badań natrafiliśmy na nie w okręgach rzeczyckim i rohaczowskim (środkowa i północna część obwodu homelskiego). To znaczy, że przewędrowały połowę kraju" - powiedział Maksimienkau. 

Zagrożenie dla tarantuli


Tarantula Hawk (Pepsini)



Tarantula Hawk (Pepsini)

Te ogromne osy są tak pokaźnych rozmiarów i imponującej siły, że są w stanie atakować I konsumować niektóre gatunki tarantul! 

Najczęściej jednak wbijają się pokładełkiem w pajęczaki i składają w ich ciałach jaja, by młode miały zapewnione pożywienie i schronienie. Tak wysokobiałkowy pokarm jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju tego gatunku szczególnie w stadium larwalnym. 

Długość ich ciała wynosi około 5 cm. Wiodą prym w kategorii zwierząt potrafiących zadać największy ból.

Gatunek ten występuje w Indiach, południowo-wschodniej Azji, Afryce Australii oraz na kontynentach obu Ameryk.

Jego ukąszenie może skończyć się śmiercią. Jest już u naszych sąsiadów!


Jego ukąszenie może skończyć się śmiercią. Jest już u naszych sąsiadów!


Podobne informacje zawsze wywołują ciarki na plecach. Szczególnie uderzają one w osoby, które cierpią na arachnofobię, czyli paniczny, chorobliwy lęk przed pająkami. Niestety, nie ma dla nich dobrych wiadomości - tegoroczne lato będzie dla nich wyjątkowo gorące. Wszystko przez informacje o rosnącej populacji niebezpiecznych pająków. Ze względu na zachodzące w klimacie zmiany coraz lepiej czują się w naszej strefie nawet najbardziej niebezpieczne gatunki tych zwierząt. 
Każdego roku, podczas wyboru wakacyjnego kierunku, nie brakuje osób, dla których jednym z głównych czynników, decydujących o akceptacji danego celu podróży jest... liczba występujących w danym obszarze insektów czy pająków. Ludzie tacy, chcąc uniknąć bliskiego spotkania z włochatym stawonogiem, z góry rezygnują z wyjazdu do wszelkich egzotycznych miejsc. Natychmiast skreślają tropiki. Coraz częściej nie brakuje im jednak powodów do zmartwienia. Duże, jadowite pająki są już bowiem coraz bliżej granic Polski. Z ich plagą zmagają się już nasi wschodni sąsiedzi. Coraz więcej pokaźnych i niebezpiecznych osobników spotkać można o tej porze roku na Ukrainie. 
Oksana Moroz, która zajmuje się terrarystyką w kijowskim ogrodzie zoologicznym, twierdzi, że wzmożonej aktywności ze strony jadowitych pająków, a także gadów, w szczególny sposób należy się spodziewać na Ukrainie w czasie sezonu letniego. Wśród jadowitych stawonogów odnajdywano tam w ostatnich latach przedstawicieli takich gatunków, jak: tarantula, czarna wdowa czy karakurt, których jad może być dla człowieka śmiertelny 

Kiedy chodzi o niebezpieczne odmiany pająków, sytuacja na Ukrainie zaostrza się w połowie czerwca. Od początku lipca służby otrzymują natomiast coraz więcej zgłoszeń dotyczących aktywności gadów. W minionych latach były to sygnały dotyczące żmij oraz żmij łąkowych. 

W ostatnim czasie ukraińskie media informują też o coraz częstszych spotkaniach z przedstawicielami gatunku pająka znanego jako kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) - poinformował serwis delfi.ua. Co ciekawe, tego jadowitego pająka spotkać można także w Polsce. Jego ukąszenie nie jest dla człowieka śmiertelne, ale może powodować długotrwały, utrzymujący się nawet przez dwa tygodnie ból. Zdaniem naukowców, ze względu na zmieniający się w Europie Środkowej klimat, spotkania z takimi pająkami nie będą wkrótce należały do rzadkości. 

Specjaliści poinformowali, że jednym ze sposobów uniknięcia przykrych konsekwencji, które mogą pojawić się po "otrzymaniu" dawki jadu, jest stosowanie obcisłej odzieży oraz zakrycie możliwie największego obszaru ciała. Wskazówka ta ma zastosowanie szczególnie podczas wypraw do lasów. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez ministerstwo zdrowia, tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku odnotowano na Ukrainie dziesięć przypadków ukąszeń przez jadowite pająki oraz węże. 


Leave a Reply

 
 
 
Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe Katalog TigoTago.pl