Mity o tornadach

0 komentarze
 
Zabójcza siła przyrody

Zabójcza siła przyrody

Najbardziej klasyczną i groźną odmianą tornada jest tornado superkomórkowe. Przyjmuje kształt leja o zróżnicowanej średnicy, a jego prędkość może dochodzić nawet ponad 500 km/h. Każdego roku takie niszczycielskie trąby powietrzne pozbawiają życia tysiące osób, a dziesiątki tysięcy kolejnych pozostawiają bez dachu nad głową. Nic więc dziwnego, że ludzie starają się dowiedzieć jak najwięcej o tym zjawisku, aby móc ocalić siebie i swoich bliskich podczas takiego kataklizmu. Niestety, wiele często powtarzanych informacji jest błędnych. Oto kilka z takich mitów. 

Zielone chmury zwiastują kataklizm

Zielone chmury zwiastują kataklizm

Tuż przed nadejściem tornada w oddali często można dostrzec zielonkawe chmury. Stąd pojawił się mit, jakoby takie zjawisko oznaczało trąbę powietrzną. W rzeczywistości jednak nie zawsze zielone chmury zwiastują kataklizm. 

- Taki kolor pojawi się tylko wtedy, jeśli chmura jest bardzo głęboka, co najczęściej ma miejsce w wypadku komórek burzowych - powiedział Scott Bachmeier z uniwersytetu w Wisconsin. Z takiej burzy może powstać tornado, ale równie prawdopodobne jest, że wywoła np. tylko opady gradu oraz silne wiatry. Dlatego zielonych chmur nie należy jednoznacznie wiązać tylko z trąbami powietrznymi. 

Najbezpieczniejsze miejsce w domu


Najbezpieczniejsze miejsce w domu

W 1887 roku John Park Finley, amerykański meteorolog, opublikował kilka rad dotyczących prawidłowego zachowania się podczas tornada. Jedna z nich mówiła, że w czasie takiego kataklizmu należy schronić się w najbardziej wysuniętym na południowy zachód punkcie domu. Zdaniem Finley’a to miejsce będzie najbezpieczniejszym, ponieważ wiatr przesunie elementy mieszkania w kierunku północno-wschodnim, a my, nie będąc po tej stronie domu, nie zostaniemy przez nie uderzeni. Teoria ta jednak zawierała jeden zasadniczy błąd: zakładała, że trąby powietrzne zawsze nadciągają z południowego zachodu. Tymczasem tornada mogą nadejść z każdej strony. 

Rzeczna granica

Rzeczna granica

Niektórzy wierzą, że formacje terenu, takie jak góry i doliny lub zbiorniki wodne i rzeki, stanowią naturalną granicę dla trąby powietrznej. Skąd wziął się ten mit? Tego nikt nie wie. Jednak od zawsze tornada nie tylko przechodziły nad takimi miejscami, ale również tworzyły się nad nimi. Przykładowo informacje o trąbach powietrznych, które powstały nad rzeką lub jeziorem, pochodzą już z XIX wieku, a dokładniej z 1878 i 1899 roku.

Tornado nad naszymi głowami



Tornado nad naszymi głowami

Czasami wydaje się, że trąba powietrzna unosi się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów nad ziemią. Wiele osób uważa, że takie tornado nie jest groźne. W rzeczywistości jednak, nawet jeśli lej nie dotyka gruntu, to pod nim ciągle wieją bardzo silne wiatry, które są równie niebezpieczne, co trąba "sunąca" po ziemi. 

Zimowy kataklizm


Zimowy kataklizm

Ponieważ najczęściej trąby  powietrzne powstają, gdy powietrze jest stosunkowo ciepłe, to powszechnie uważa się, że zimą zjawiska tego typu nie występują. W rzeczywistości jednak znane są przypadki, gdy trąby powietrzne pojawiły się podczas najchłodniejszych miesięcy w roku. W okresach od grudnia do lutego w latach 2000-2008 na terenie Stanów Zjednoczonych zarejestrowano w poszczególnych latach od 135 do nawet 539 tornad! Co więcej, takie trąby powietrzne są bardziej niebezpieczne niż te występujące latem, ponieważ zazwyczaj poruszają się szybciej. 

W mieście bezpieczniej?



W mieście bezpieczniej?

Wiele osób uważa, że wielkie metropolie są najlepszym schronem na czas tornada, ponieważ ta niszczycielska siła natury omija je wielkim łukiem. Rzeczywiście duże miasta o wiele rzadziej są nawiedzane przez trąby powietrzne , ale ma to związek raczej z tym, że metropolii jest po prostu mniej niż mniejszych miejscowości. Jak dotąd zanotowano ponad 100 przypadków tornad, które uderzyły w przedmieścia m.in. Londynu, Lubbocki (w Teksasie) czy Saint Louis (w stanie Missouri). Co więcej, niektóre z wielkich miast ucierpiały w wyniku przejścia tornada nie jeden, lecz kilka razy. 



ZOBACZ TAKŻE:




zrodlo:www.odkrywcy.pl



Leave a Reply

 
 
 
Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe Katalog TigoTago.pl